Sosyal Medya Kriz Yönetimi

İletişimin çok kaygan ve hızlı olduğu sosyal medya mecralarında, markanızın dijital itibarını sürekli takip etmek ve iyi yönetmek gerekir. İnternet üzerinde sağlanan sanal iletişim,  mecralar ve kitleler arasında çok hızlı yayıldığından kaynağı olmadan ve sorgulanmadan yayınlanan içerikler markanıza ciddi hasarlar verebilir.

Markanız ve ürünlerinizle ilgili bir kriz yaşamak istemiyorsanız veya olası bir krizi öncesinde bertaraf etmek istiyorsanız sosyal medya hesaplarınızda etkin bir içerik yönetimi yapmanız gereklidir. Doğru zamanda doğru mecralarda paylaşılmış içerikler, olası bir sosyal medya krizini doğmadan engelleyebilir yada oluşturduğunuz ve müşteri sadakati yakaladığınız tüketici kitlesi tarafından marka elçilerinizin desteğini arkanıza alabilirsiniz.

Sosyal Medya Kriz’i Nasıl Yönetilmelidir?

Sosyal medya krizleri başlangıç mecrasına ve içeriğe göre değerlendirilmelidir. Markanın dijital itibarına bir saldırı veya kötü niyetli bir durum sezinlenirse mutlaka bir bilişim avukatı ve konusunda uzman bir ajanstan profesyonel destek alınmalıdır. Genel de sosyal medya krizleri yanlış ve düşünülmeden paylaşılan içeriklerden doğar. Bu sebeple bilinçsiz ve profesyonelce yapılmayan sayfa yönetimlerinden kaçınılmalıdır.

Kriz’in ortaya çıktığı mecra ve hedef kitlesi doğru analiz edilerek, süreç mutlaka takip ve kayıt altına alınıp izlenmelidir. Sosyal medya krizini ortadan kaldırmak için organik yöntemler kullanılmalı ve samimi bir yakalışım sergilenmelidir.

Sosyal medya kriz yönetimi, uzmanlık isteyen ve bir strateji eşliğinde yönetilmesi gereken bir süreçtir. Yapılacak stratejik bir hata markanın dijital itibarını ciddi derecede ve kalıcı olarak zedeleyebilir.

Ajans olarak markalarımızdan uzak olsun diyoruz :), yine de böyle bir ihtiyacınız doğduğunda yandaki formu doldurarak ekibimizden destek alabilirsiniz.

 

TEBRİKLER!

Dijitale ilk adımı attınız ☺
Müşteri Temsilcimiz en kısa zamanda size eşlik edecek.