Mobil Arayüz

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ve hızla yayılması ile yükselen trend olan mobil tasarımlı web siteleri ile markanızı daha büyük kullanıcı kitlelerine ulaştırabilirsiniz. Mobil tasarımlı diğer adıyla responsive siteler sayesinden mobil aramalarda rakiplerinizden ön planda olmanız mümkün olur. Mobil arama davranışlarının masaüstü ile aynı seviyelerde ilerlemesi hatta bazı zamanlarda geçmesi sitenizin mobil aranmalarda üst sırada olmasının önemini göstermektedir.

Cep telefonlarında kullanılan uygulamalarda arka planda çalışan yazılımın kullanıcının gördüğü grafik tasarımıdır. Cep telefonlarının günlük hayatımızdaki yeri her gün daha arttığını göz önüne alırsak yapılan tasarımın akılda kalıcı, kolay kullanılır ve anlaşılır olması uygulamanın başarısını etkileyecektir.  Mobil uygulamalarda klasik tasarım anlayışından daha farklı şekilde tasarlanmalı ve son kullanıcının kullanım deneyimi ve kullanım kolaylığı göz önünde bulundurularak tasarım yapılmalıdır.

Mobil Arayüz tasarımında farklılaşmak için dikkat edilmesi gerekenler;

1- Responsive tasarım;  Mobil arayüz tasarımının kullanılan her ekrana uyumlu olması olmazsa olmaz bir kuraldır. Yapılan tasarım uluslar arası standartlarda ve her türlü ekran büyüklüğünde kullanılacak şekilde tasarlanmalıdır.

2- Kullanım kolaylığı; Mobil kullanıcılar küçük ekranlarda vakit geçirirken genelde istedikleri ekranlara veya bilgilere daha kolay ve hızlı olarak ulaşmak isterler. Mobil kullanıcının isteklerini göz önünde bulundurarak, kullanılan buton, ikon veya elementlerde kullanım kolaylığı sunulmalıdır.

3- Sadelik; Mobil arayüzde  sadelik her şeydir. Aplikasyonlar küçük ekranlarda kullanıcısına hizmet veridği için sade tasarımlar tercih edilir. Sade tasarım kullanıcının aplikasyon kullanma alışkanlıklarını olumlu yönde etkilediği gibi aplikasyonun verdiği hizmetlerin kullanımını artırmaktadır.

4- Hedef Kitle; Mobil sitenizin hitap edeceği kitlenin kullanım alışkanlıklarını, taleplerini bilerek yapılan tasarımlar kullanıcınızın bilgiye en kısa sürede erişmesini sağlayacaktır.

5- Renk seçimi; Yapılan tasarımda seçilen renklerin birbirine uyumlu ve kontrast yapan veya kolay seçilebilecek şekilde seçilmesi uygulamanın kullanımını artırır.  Ayrıca uygulamanın farklı  ve karanlık ( gece – gündüz gibi)  ortamlarda da kullanılacağı  göz önüne alınırsa  göz yormayacak renklerin seçimi daha olumlu sonuç verecektir.

Ekibimiz uzmanlıkları ve kullandığı görsel programlar ile yeni yapılacak veya değiştirilecek bir mobil arayüz için komple ihtiyaçlarınızı karşılayabilirler. Bizimle çalışmak isterseniz yandaki iletişim formunu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.